Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:55:55

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı

 

Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kedilerde Ağız Ve Diş Sağlığı

 

Kedilerin dişlerinde çok nadir olarak çürüklerle karşılaşılırken periodontal hastalıklar (diş ve diş eti hastalıkları) çok sık görülmektedir. Özellikle 5 yaşını geçmiş kediler bu konuda risk altındadır.

 

Neler Sebep Olur?

 

Kedinizi sürekli yumuşak, unlu ve şekerli gıdalarla besliyorsanız (konserve mamalar mesela...) bir süre sonra bu besinler dişlerde plakalara sebep olacaktır. Bu plakalar temizlenmedikleri takdirde diş taşlarına (tartar) dönüşürler ve zamanla dişleri saran diş etlerinde problemlere yol açarlar. Bunun sonunda bir hastalık mikrobu vücuda kolaylıkla girebilir (ki bu mikroplar; kana karışarak birçok organı tehdit ederler) veya diş, kökünü saran dokulardan ayrılarak düşebilir.

 

Nasıl Anlaşılır?

 

Ağız kokusu, dişlerin renginde değişme, diş etlerinde kızarma ve şişme, dişlerde dökülme, ağlama, saklanma, çiğnemede zorluk, kilo kaybı ve iştahsızlık, salyanın artması ve kanlı salya, sebepsiz davranış bozuklukları diş ve diş eti problemlerine işaret eder.

 

Ancak ağız kokusu her zaman diş ve diş eti problemi olduğunu göstermez. Kediniz açsa, sindirim bozukluğu veya bazı viral ve bakteriyal hastalıkları varsa da ağzı kokabilir. Bunların olmadığı kanıtlandığı zaman, diş ve diş eti problemleri düşünülmelidir.

 

Ne Yapılabilir?

 

Eğer diş taşı belirtilerine rastlarsanız, derhal veteriner hekiminize başvurun. Çünkü hemen temizlenmeleri gerekir.

 

Eğer kediniz de diş taşı problemi yoksa ancak yaşı itibariyle riskli gruba giriyorsa, konserve mamadan çok kuru mamayı tercih edin (veteriner hekiminizin kontrolünde). Ona sert ve kemirebileceği oyuncaklar verin.

 

Bunun dışında koruyucu fırça ve macunları kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi kedilere uygulamak tahmin edeceğiniz gibi hiç kolay değildir.

 

Fırçalama:

 

Kedinin dişlerini fırçalamak diş ve diş eti problemlerini azaltır, veteriner müdahalesini büyük ölçüde önler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; insanlar için üretilmiş fırça ve macunları kullanmamaktır. Bizim diş fırçalarımız onların hassas dişlerine fazla sert gelirken macunlarımız zehirlenmelerine yol açabilir. Kediler için ayrı diş fırça ve macunları üretilmiştir. Bunları pet shoplarda bulmak da mümkündür.

 

Fırçalama İşlemi:

 

Bu işlem kedinizin pek hoşuna gitmeyecektir. Bu sebeple en iyisi onu küçükken fırçalamaya alıştırmaktır.

 

Parmaklarınızla yavaş yavaş diş ve diş etlerine masaj yaparak başlayın. Birkaç gün bu işlemi kısa sürelerle tekrar edin. Gün içinde kedinizin en sakin olduğu anları seçin ve gerekirse ödüllendirin. Daha sonra onu fırçayla tanıştırın ve masaj işlemine fırça ile devam edin. En sonunda macunu deneyin, kedinizin macunu sevdiğinden emin olun.Yavuyken ağzını kurcalamaya alıştırırsanız ileriki yıllarda bakımı çok daha kolay yaparsınız.

 

Yetişkin kedinizi fırçalamaya alıştırmak istiyorsanız, önce veterinerinize danışın. Başarılı olmak için sabır çok gerekli, çünkü bu kedinizin doğasında yok ve kolay alışmasını beklemeyin.

 

Fırçalama düzenli bakımın bir parçası olmalıdır oysa bir araştırmaya göre kedi sahiplerinin yalnızca %12 si kedisinin dişlerini her gün fırçalıyor, %20 den fazlası ise hiç fırçalamıyor.

 

Diş Değişimi Nedir?

 

Kediler sadece bir kez (6-7 aylık civarı) diş değiştirirler. 20 tane süt dişin yerine yaklaşık 30 adet sürekli diş gelir. Dökülen dişleri çoğu zaman yuttukları için değişim fark edilmeyebilir. Bu dönemde kedilerin ağzı kokabilir. Eğer dişlerde sararma ve salyada problem yoksa bu koku önemsenmemelidir zira 1-2 ay içinde geçecektir.

 

 

 

 

Bu yazı 12430 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4061)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4061)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.