Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:56:15

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kediler Dokuz Canlı mı ?

 

Kediler Dokuz Canlı mı ?

( Kediler Dokuz Canlı mı ? Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kimi insanlar , kedileri dokuz canlı olduğuna inanırlar. Bunun nedeni , kedilerin çok yüksek yerlerden düştüklerinde bile kimi kez yaralanmadan kurtulabilmeleri olsa gerek. Kediler , yüksekten korkmazlar. Ağaçlara tırmanırlar , balkon pervazlarda dolaşırlar. Ancak kimi zaman bunları yaparken , belki bir kelebeği ya da kuşu kovalamak uğruna kendilerini yerde buluverirler. Üstelik , bu tür kazalarda ciddi biçimde yaralanabilirler. Bu nedenle , yüksekten düştüğünde kedinizin canının acımayacağını ya da yaralanmayacağını sakın düşünmeyin.

 

Bir kedi , yüksekten düşerken önce hangi yönün yukarı , hangisinin aşağı olduğunu belirler ve ilk olarak başını döndürür. Ön ayaklarını  başına doğru çekerek , yüzünü çarpmanın etkisinden korunacak konuma getirir. Bedeninin üst yarısını başıyla aynı hizaya getirmek için omurgasını döndürür. Bedeninin geri kalanını da düzelterek çarpmanın etkisini azaltmak için bacaklarını uygun konuma getirir. Ancak , kedinin dört ayak üstüne düşüp düşemeyeceği , hangi yükseklikten düştüğü ve üzerine düştüğü yüzeyin özellikleri gibi başka etkenlere de bağlıdır.

 

Kedilerin , insanların ya da başka hayvanların ölmesine yol açabilecek kazalardan az yaralanarak kurtulabilmesi , dokuz canlı olmalarından değil , bazı özelliklerinden kaynaklanır. Bedenlerinin küçüklüğü ve hafifliği , çok yüksekten düşseler bile yere çarpmanın etkisini yumuşatır. Kedilerin denge duyuları , ve beden koordinasyonları çok gelişmiştir. Denge duygusu , baş aşağı yere düşen bir kedinin , çok hızlı bir biçimde bedenin yere göre konumunu belirleyip , bedenini çevirmesine yardımcı olur. Ayrıca , kedilerin bedenleri çok esnektir. Bu sayede havadayken hızlıca bedenlerini uygun konuma getirerek dört ayak üzerine düşebilirler.

 

Kediler , dört ayaklarıyla birden yere çarptıkları için , başka canlılara göre bundan daha az zarar görürler. Çünkü yük , bedenin tek bir bölgesine binecek yerde dörde bölünür. Bundan başka , kedilerin iniş sırasında bacaklarını kıvırarak yay biçimini almaları da çarpmanın etkisini azalır.

 

Kedilerin , yüksek bir yerden düştüklerinde yaşama şanslarının daha fazla olduğunu duymuşsunuzdur. 1987 yılında , ABD'nin New York kentinden iki veteriner , yüksekten düştükleri için yaralanan 132 kediyle ilgili verileri toplayarak bir araştırma yapmışlar. Kedilerin %90'ının , bu tür kazalardan yararlanarak kurtulduğu saptanmış. Araştırmacılar ayrıca , 2. - 6. katlar arasında düşen kedilerin yaşama şansının , 7. - 32. katlar arasından düşenlerinkine göre çok daha az olduğunu görmüşler.

 

Yine de , yüksekten düştüklerinde kedilerin ciddi bir biçimde yararlanabileceklerini sakın unutmayın. Siz siz olun , kedinizi yüksekten düşmekten korumak için gerekli önlemleri almaktan kaçınmayın.

 

                                                 Veteriner Hekim Adayı

                                                                        Cemil Şahin

 

 

Bu yazı 4214 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4052)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4055)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4056)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4061)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4061)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.