Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:22:27

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Hazır Mama Seçiminde Altın Öğütler..

 

Hazır Mama Seçiminde Altın Öğütler..

( Hazır Mama Seçiminde Altın Öğütler.. Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

1. Hazır bir mama seçerken “AAFCO” garanti ibaresini arayınız. AAFCO üretim standartlarını sağlamış ise bu mama daha güvenilir bir mamadır.

2. “by products” ya da “meat and bone meal” ibaresi bulunan mama tercih etmeyiniz. Bu tip protein kaynakları ucuzdur ve üreticiden üreticiye kalitesi ile içeriği değişebilmektedir.

3. Genelde hayvansal protein kaynağı olarak “ by products” şeklinde ibareli mamalardan kaçının. Çünkü bunlar insan tüketiminde kullanılmayan organ ve diğer vücut kısımlarından elde edilir.

4. Veteriner hekiminiz önermedikçe “light”, “senior”, “special formula”, “hairball formula” gibi mamaları siz seçerek vermeyiniz. Bu mamalar asitleyici ajanlar, aşırı lif ya da yetersiz yağ içerir ki bu da uzun süreli kullanımlarda ya da bireysel özelliklere göre deri ve tüy problemi ile diğer bazı sağlık problemlerine yol açabilir.

5. Genelde mamalar “Natural” ibaresini kullanmaktadırlar. Bunlar daha mükemmel olmasa da çoğu mamadan iyidir ve sentetik koruyucu maddeler yerine E ve C vitamini gibi doğal koruyucular içerir.

6. Son kullanma tarihini mutlaka kontrol ediniz.

7. Açık olarak satılan kuru mamaları asla satın almayınız. Bu mamaların son kullanma tarihinden ve içeriğinden emin olmanız söz konusu değildir. Bu mamalarda özellikle küf mantarları üreyebilir ve bakteriyel bulaşma olabilir.

8. Aldığınız mamanın ambalajını açtığınızda koklayınız. Ekşi, küflü bir koku varsa değiştiriniz.

9. Mamayı serin ve kuru yerlerde mümkünse ağzı kapalı kutularda saklayınız. Konserve mamaları kendi kutusundan çıkarıp cam ya da seramik kaplarda saklayınız.

10. Kedinizde ya da köpeğinizde gıda maddelerinin azlığı ya da çokluğu ile oluşabilecek problemlere karşı 3-4 ayda bir marka ve tat değişikliği yapınız.

11. Kuru mama değiştirirken ¼ yeni mama ile ¾ eski mamayı karıştırın ve her gün yeni mama miktarını artırın. 2 haftada yeni mamaya geçin.

12. Eğer kediniz ya da köpeğiniz reçete maması dediğimiz hastalık durumlarında veteriner hekiminizin önerisiyle tedavinin bir parçası olarak verilmiş bir diyetle besleniyorsa 6 ayda bir veteriner hekim kontrolünü yaptırınız.

13. Özellikle kedilerde böbreklerin daha iyi işlevini yerine getirmesi ve idrarın seyreltilmesi için kuru mama dışında konserve mama yemesi yerinde olacaktır. Bu oran %50 olabilir.

 

Son olarak hangi şekilde ve hangi diyetle beslenirse beslensin kedinizi ya da köpeğinizin en az senede bir defa detaylı bir check-up’tan geçmesine özen gösterin. Bu özellikle 5 yaşından sonra daha da önemlidir. Check-up evcil hayvanlarda insanlardan daha önemlidir. Çünkü onlar ne yazık ki konuşamıyorlar ve problemlerini önceden bize haber veremiyorlar.

 

Yrd. Doç. Dr. E. Güçlü GÜLANBER

 

Derleme
Veteriner Hekim Adayı
Cemil Şahin 

 

 

 

Bu yazı 8209 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4050)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4050)

Kedi  Kediler   (4052)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4052)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4052)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4054)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4054)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4056)

Kedi  Evcil Hayvanlarda Pire Kontrolü  (4058)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.