Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

17.11.2018 12:50:38

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Haydi Şimdi Yap

 

Haydi Şimdi Yap

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kedi sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan biri, kedi yavrusuna kutuyu kullanmasını öğretmek için fiziki yollara başvurmasıdır. Ceza olarak yapılan fiziki bir dokunma ya da kediyi alıp kutunun içine koymak, geri tepebilir.

 

Bazı kedi sahipleri buna inanmaz. Kedi, tam çişini yapmaya hazırlandığı sırada onu yakalarlar, ‘‘Buraya, buraya’’ diye bağırırlar. Sonra kediyi kutuya sokup, gözlerini üzerine dikerek ‘‘Şimdi yap, haydi şimdi yap’’ derler. Kedi doğal olarak korkar. Kutudan çıkıp, başka bir yere gider. Bir daha da kutuya yaklaşmak istemez.

 

Bundan sonra, kedi sahibine, kedinin çişini yaptığı yeri bulmak kalır. Kediyi bulduğunda da, bu hareketini cezalandırmak için burnunu oraya sürter. Kedi artık, tuvaletini yapma süreci konusunda korku içindedir.

 

Sahibinin yanında olmak istemez ve çoğunlukla kaçıp, işini uygun bir yerde görür. Kedi sahibini görmekle, çiş kokan bir halıyı koklamayı eş görmeyi kısa sürede öğrenir. Böylece, eğitmeyi amaçlayan insanlar, hiç farkında olmadan, hem kendileri hem de kedileri için büyük sorun yaratırlar.

 

Genelde, bir tuvalet kabını nasıl kullanacağını kediye göstermemize gerek yoktur. Bu, kedilerin, yaşamlarının çok erken çağında yapmaya hazır oldukları şeylerden biridir. İyi yetiştirilmiş kediler, annelerini ya da başka kedileri taklit edecek yetenektedir. Sizin yapacağınız tek şey, kutuyu uygun bir yere yerleştirmek ve kutuyu mümkünse kedinin yemek yedikten sonra veya uzun bir uykudan sonra keşfetmesini sağlamaktır.

 

Bundan sonraki sorun kutunun kendisidir. Hangi tür en iyisidir? Eğer kedinin alıştığı bir tip varsa, en iyisi ondan bir tane almaktır. Kutular arasındaki en büyük fark, kapaklarının olup olmamasıdır. Bazı kediler aldırmazlar. Bazıları, kapaklıları tercih ederler. Yine bazıları, kapağı kaldırmadıkça, kutunun yanına bile uğramazlar.

 

Kutuya ne koymalısınız? Bugün, kedilerin gerçekten hoşuna giden iyi bir alternatif var. Kum tipi dolgu maddeleri, kediler tarafından tercih ediliyor. Malzeme, ıslaklıkla birlikte topaklaşıyor. Günlük olarak temizlendiği için, kuru ve temiz kalıyor. Koku da malzeme tarafından emildiğinden, yok etmek için ilave parfüm gerekmiyor.

 

 

 

 

 

Bu yazı 4085 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4023)

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4024)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4026)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4026)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4029)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4030)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4031)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4031)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4032)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4032)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.