Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:56:54

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Bakım ve Mekan

 

Bakım ve Mekan

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

 Kediler için yaşadıkları mekanlara göre bakım stratejileri geliştirmek gerekir. Yaşadığınız ortamın koşulları kedinizin bakımını da etkileyecektir. Mekanların koşulları üçe ayrılabilir. Bunlara göre gösterilecek bakımlar da farklılaşmaktadır.

 

1- Evde yaşayan kedi

2- Özgür yaşayan kedi

3- İdeal ortamda yaşayan kedi

 

Evde yaşayan kedi

 

Evde yaşayan kediler serbest dolaşabilen kedilerden daha uzun yaşarlar. Eğer küçüklüğünden itibaren alıştırmışsanız kedinizi sadece evde tutabilirsiniz. Bazen evde tutulmaları kedi bakmanın tek yoludur. Özellikle çok yoğun trafiği olan caddelerin etrafındaki evlerde ve apartman dairelerinde. Kedinin hayatta kalması onun özgürlüğünden çok daha önemlidir. Bu tür yerlerde yaşıyorsanız iki seçeneğiniz vardır. Ya kedi bakımını üstlenmeyeceksiniz, ya da onu evden dışarı bırakmayacaksınız. Aksi halde dış ortamı tanımayan kedinize iyilik yerine kötülük edersiniz. Kediler ev hayatına çok çabuk uyum sağlayıp insanlarla rahat ve mutlu bir yaşam sürebilirler.

 

İdeal ortamda yaşayan kedi

 

Trafiğin olmadığı ve caddelerden uzak bir mekan onlar için ideal mekandır. Bu ortamda kedi bütün gücünü av için harcayabilir. Burada yapay oyuncaklara gerek kalmaz. Fare avı çiftlik kedisi için çok daha önemlidir. Canı hiç sıkılmaz. Yemek mutlaka kendi sahibi tarafından verilmelidir. Ancak bu şekilde güvenli yaşabilir. Ayrıca aidiyet duygusu olur ve sizi terk etmez.

 

Yer

 

Kediler pasif veya uyur durumda, günde tam on altı saat dinlenirler. Bu gereksinimler için sadece onun kullanabileceği, ona ait bir yere ihtiyaç vardır. Bu yer biraz yüksekte olmalıdır. Çünkü kediler her tarafı görebilmek isterler. Örneğin cam kenarları bu ihtiyacı karşılayabilir. Önemli olan bu yerden odanın büyük bölümünü görebiliyor olmasıdır. Kediler bu yeri kendileri seçerler. Bu yerleri bilmeli ve onu oradan uzaklaştırmamalıdır. Soğuktan korunmuş bir alan onların uyku yeri olarak kullanılabilir. Hazır sepet alarak bunun içerisine bir taban geçirebilir ve ona bu alanı sağlamış olursunuz. Önemli olan tabanın kirlendiğinde kolay değiştirilebilir olmasıdır. Aslına bakarsanız onlar bizim yataklarımızın köşesine kıvrılarak uyumayı daha çok tercih ederler.

 

Tuvalet

 

Kediyi tuvalete alıştırmak çok kolaydır. Bazı kediler hiç sorun çıkarmadan tuvalet kutularına alışırlar. Tuvaletini yapacağı yere kedi kumu koymanız ve bu kumu bir kere koklatmanız yeterli olacaktır. Bazıları da daha seçicidirler. Tuvalet kutusu konusunda üç temel konuya dikkatle uyulmalıdır:

Temizlik, Mahremiyet, Kaçış olanakları.

 

Temizlik konusunda kedilerin toleransları farklı farklıdır. Bazıları temiz olmayan kuma kesinlikle tuvalet yapmazlar. Kumu çok kirlenirse halının ya da evin kuytu bir köşesini tuvalet ihtiyacını gidermek için kullanır. Bunun için kum her gün temizlenmelidir. Bazıları da üç-beş gün aynı yeri kullanabilirler. Tuvalet kabı kuytu gizli kapalı yerlere konmamalıdır. Kutunun yeri kediye geniş bir görüş açısı ve kaçma olanağı sağlamalıdır. Kedi ihtiyacını görürken çevrede olup bitenleri izleyebilmeli, bulunduğu mekana giriş çıkış noktalarını görebilmelidir. Tuvalet kabını banyoda bulundurmak akıllıca değildir. Kediler banyolardan su kullanılan yerler olduğu için korkarlar.

 

Tuvalet kutusunun konulduğu yerin kediye mahremiyet sağlaması da çok önemlidir. Bu amaçla kedilerin görüş alanını kapatmadan tuvalet kutularını, bazı oyuncak ve çiçek saklıları gibi nesnelerle gizlemek iyi sonuç verecektir.

 

Kedi tuvaletleri yemek yeme, uyku ve oyun alanlarından uzak noktalara konulmalıdır.

 

 

 

 

Bu yazı 4070 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4061)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4061)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.