Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:56:25

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Bağışıklık Sistemi

 

Bağışıklık Sistemi

( Bağışıklık Sistemi Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Bağışıklık sisteminin görevi vücuda giren veya verilen yabancı maddeler, anormalleşmiş hücreler, bakteri, mantar ve virüslerden vücudu korumaktır. Bu kompleks görev spesifik (T ve B hücreleri) ve non spesifik elemanlar (bunlar özel T ve B hücrelerine yardımcı olarak fonksiyon görür) tarafından başarılır.  Bağışıklık genel olarak doğal ve kazanılmış bağışıklık olmak üzere ikiye ayrılır :

 

1.Doğal Bağışıklık :

 

Genetik olarak kontrol edilebilen ve kalıtımla nesillere aktarılabilen bir tür direnci temsil eder. Doğal bağışıklığın oluşumunda genetik (tür ve ırk direnci, bireysel duyarlılık) ve fizyolojik faktörler (vücut ısısı, yaş durumu ve hormonlar) vücudun premier (tüyler, deri, vücut zarları ve salgıların oluşturduğu dış savunma sistemi) ve sekonder (dış savunma mekanizmalarını aşabilen hastalık etkenlerine karşı koyan humaral sıvılar ve hücresel savunma sistemi) savunma mekanizmaları ve yangısal reaksiyonlar etkin rol oynarlar.

 

2.Kazanılmış Bağışıklık :

 

Canlıların doğumdan sonra çeşitli hastalık etkenleriyle karşı karşıya geldikten ve aşılarla karşılaştıktan sonra, bu etkenlere karşı kazandığı bağışıklık anlamındadır. Kazanılmış bağışıklık aktif ve pasif bağışıklık olmak üzere ikiye ayrılır :

 

Aktif bağışıklık: Farklı virülenslere (hastalık yapma yeteneği) sahip etkenlerle doğal olarak karşılaşma sonucu olduğundan doğal aktif bağışıklık, aşılarla aşılanmak suretiyle kazanıldığı zaman ise yapay aktif bağışıklık olarak adlandırılır.

 

Pasif Bağışıklık : Bir bireyden alınan bağışıklık maddeleri (antikor, süt, serum vs.) ile sağlanan bağışıklık sistemidir. Bu da doğal ve yapay olmak üzere iki kısımda incelenir; Doğal pasif bağışıklıkta antikorlar doğrudan anneden yavruya plasenta ve anne sütü ile geçerken, yapay pasif bağışıklık, inaktif kazanılmış bağışıklığı bulunan bir bireyden elde edilen kan, kan serumu yada kemik iliği gibi dokuların aktarılmasıyla sağlanabilir. Pratikte bir enfeksiyon durumunda uygulanan hiperimmun serumlar (kuduz antiserumu, viral hepatit serumlar gibi) ve antitoksik serumlar (tetanoz, yılan ve akrep serumları gibi) bu tip bağışıklığa en uygun örneklerdendir.

 

Bağışıklık sistemini bu kısa tanımlamalarla tümüyle anlamak mümkün değildir. Ancak bağışıklık sisteminin temel özelliklerini kapsayan bu bilgiler aşıların neden önemli olduğunun anlaşılmasında faydalı olacaktır.

 

Bağışıklık sisteminin dört ana özelliği bulunur;

 

1) Spesifite : Bu yetenek sayesinde bağışıklık sistemi çapraz olmayan reaksiyon (noncross reacting) antijenlerini ayırt edebilir.

 

2) Bellek : Bağışıklık sistemi önceden karşılaştığı antijenleri tanır ve hatırlar. Bu şekilde verilen bir antijene karşı kazandığı deneyim, daha güçlü ve genişletilmiş cevapların oluşmasını sağlar.

 

3) Uyarılma : Bağışıklık sisteminin spesifik ve nonspesifik elemanları bu yetenekleri sayesinde yabancı maddelere karşı harekete geçebilir.

 

4) Tekrarlayabilme : Enjeksiyonun tekrarlanması halinde, bağışıklık sisteminin elemanları kazandıkları deneyim ile immun cevapları (hastalık etkenlerine karşı vücudun bağışıklık sisteminin tepkisi) büyük ölçüde artmasını veya genişletilmesini sağlar.

 

Bağışıklık sisteminde her biri özel görevlere sahip dört temel hücre tipi vardır;

 

Fagositler : Mikroorganizmaları diğer hücreleri ve yabancı partikülleri içlerine alarak ortadan kaldıran bu hücreler, kemik iliğinde üretilirler. Fagositlerin en önemli tipi makrofajlardır. Makrofajlar, bakteriler, virüsler, mantarlar veya yabancı proteinlerin varlığında harekete geçerler.

 

T Hücreleri / T Lenfositler : Kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücreleridir. Kemik iliğinde üretilen T hücreleri Timus 'a (Gelişimi yaşamlarının ilk yıllarında maksimum düzeyde olan bezsel yapıda bir organ) giderek orada olgunlaşırlar. T hücreleri, immun cevapların oluşumunda anahtar konumundadır. İmmun cevapların başlaması ve sona ermesinden sorumludur. Ayrıca çeşitli komponentlerin aktivitelerini de kontrol ederler. Bir yabancı hücre makrofajlar tarafından alındıktan sonra, salgıladıkları enzimlerle vücuda zarasız hale getirilir. Bu enzimler aynı zamanda yabancı hücrelerin varlığını T hücrelerine haber verir. Böylece T hücrelerinin üretimi uyarılarak bağışıklık sisteminin cevap oluşturması sağlanır. Eski nomenklatürde T hücreleri T4 ve T8 hücreleri olarak ayrılırdı. T4 hücreleri yardımcı ve başlatıcı, T8 hücreleri ise baskılayıcı ve yok edici özellikte idi. T4 hücreleri kanda, T8 hücreleri lenf dokusu ve dalakta bulunmaktadır.

 

B Hücreleri / B Lenfositler : Bu hücreler kemik iliğinde üretilir ve olgunlaşırlar. Bu hücreler antikorların üretiminden sorumludurlar. İmmunoglobulinler olarak da bilenen antikorlar, yabancı proteinlerin kendilerine bağladığı özel yapılı proteinlerdir. Bunlar vücuda giren antijenlerin makrofajlar tarafından yok edilmesi için işaretler veya etkisiz hale getirir. T hücreleri spesifik organizmaların veya antijenlerin tanınmasını sağlama yeteneğine sahiptir. Bu hücreler makrofajların antijenlerin hücre zarlarından geçebilmesinde gerekli olan bilgileri sağlar ve harekete geçmeleri için uyarır. Makrofajlar da bu antijeni B hücrelerine verir. Spesifik antijen belirleyicisi ile bir kez karşılaştıktan sonra bu makrofajların yüzeyine kodlanır. B hücreleri, bu makrofajları tekrar tekrar üreterek B hücrelerin 2 alt tipi halinde olgunlaşır. Bunlar plazma ve bellek hücreleridir. Plazma hücreleri belirli bir antijene özel antikorlar üretirler. B hücrelerinin diğer bir türü olan bellek hücreleri ise aynı antijen ile ikinci kez karşılaştığında oluşacak enfeksiyona karşı hazır durumdadır. Bağışıklık ile ilgili işlevlerin tümü T8 hücreleri tarafından izlenir ve kontrol edilir. Enfeksiyon sona erdikten sonra T8 hücreleri immun cevapları durdurur. İlk olarak T8 hücrelerinin daha sonra çeşitli kimyasal haberci ve baskılayıcı hücreleri salgılayan B hücrelerinin işlevini durdurarak antikor üretimine son verir.

 

NK Hücreleri (Doğal Öldürücü Hücreler -Natural Killer Cells) : Bu hücreler T4 uyarısına gerek duymaksızın fonksiyon görürler. Bu hücreler ve virüslere karşı mücadele ederler. 

   

                                                                       Veteriner Hekimi Adayı

                                                                              Cemil Şahin

İ.Yüce'ye teşekkürler...

 

 

Bu yazı 5087 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4061)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4061)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.