Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:58:29

 

Ana Sayfa >>> Kaplumbağa >>> Kaplumbağa Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler...

 

Kaplumbağa Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler...

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

 Kırmızı Yanak Su Kaplumbağası (Trachemys scripta elegans)

 

Kuzey Amerika Orta Batı kesimlerindeki bataklıklarda oldukça yaygın olarak bulunur. Ilık ve bol yeşilli suları severler. Bu kaplumbağaların en büyük özelliği yanaklarının iki yanındaki kırmızı-oranj lekelerdir.Cinsiyetler kolayca ayırt edilebilir. Dişiler erkeklere göre daha uzun ve ağırdır. Boyları doğal ortamlarında yaşarlarsa, 16-25cm arasında değişebilir. Erkeğin kabuğu daha içeriye dönük, dişinin ise daha düzdür ve erkeğin tırnakları dişiye oranla çok daha uzundur. Yavru kaplumbağalar için 60 cm akvaryum ideal ölçüdür. Sabit ısı 27-28 derecede tutulmalı, ideal akvaryum boyu ilerisi de düşünülerek 100x40x40 cm edinilmesi tercih sebebi olmalıdır. UV lamba sürekli güneş ışığı görmeyen kaplumbağalar için önem taşır.

 

Kurutulmuş karides ve balık parçaları, kurt kuruları ve ufalanmış et parçacıkları, ufak toprak solucanları, kıvırcık salata parçaları ve küçük balıklar verilebilir. Ömürleri 20-25 yıl kadardır, olası sağlık problemleri gözlerde enfeksiyon ve kabuk yumuşamasıdır. Sularına vitamin, kabuklarına zaman zaman yumuşak bir fırçalama yapılmalıdır.

 

Kaplumbağalar için verilmesi gereken günlük yem miktarı her kaplumbağa için değişir. Çoğunun yeme alışkanlıkları ve iştahları farklıdır.Bu yüzden olası bir ölçü yoktur. Ama genel olarak kaplumbağanızın kafasının hacmi kadar yem verebilirsiniz.

 

Kaplumbağa Satın Alırken

 

Sahiplenirken dikkat etmeniz gereken şey; kabuğun yeterince sertleşmiş olmasıdır. Ticari olarak üretildikleri için ve henüz kabuk yapısı sağlıklı şekilde oluşamadığından dolayı genel gelişimi açısından problem yaratabilir. Kabuğun yumuşak olması,kabuğa yapışık halde olan iç organlarının daha kolay hasar görmesine yol açabilir.

 

Bir su kaplumbağası alırken;

-Gözler parlak ve temiz mi ?

-Deri canlı ve lekesiz mi ?

-Kabuk sert ve çizgileri düzgün mü ?

-Kuyruk çevresi temiz ve yarasız mı ?

 

sorularına olumlu cevaplar bulmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bir su kaplumbağası sahiplenmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Yeni aldığınız kaplumbağa daha bebek olduğundan dolayı kabuk gelişimi tamamlanmamış bir durumda olacaktır.Yaz döneminde kaplumbağanızı güneşin faydalı ışınlarından yararlandırarak kabuk gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu yazı 10190 kez okunmuştur.

 

KAPLUMBAĞA KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kaplumbağa  Kaplumbağa  (9935)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kaplumbağa  Kaplumbağalar Hakkında  (9950)

Kaplumbağa  Kaplumbağalarda Akciğer Enfeksiyonu (Respiratory Infection)  (10467)

Kaplumbağa  Kaplumbağalarda Su ve Ortam Isısı, Kış Uykusu Hakkında....  (10950)

Kaplumbağa  Akvaryum Aksesuarları  (11208)

Kaplumbağa  Kaplumbağalar...  (11938)

Kaplumbağa  Kaplumbağa Hastalıkları  (13288)

Kaplumbağa  Kaplumbağalar  (16840)

Kaplumbağa  Su Kaplumbağası Beslenmesi -Yemi- Miktarı  (20209)

Kaplumbağa  Kaplumbağa Bakımı  (36016)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.