Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:53:58

 

Ana Sayfa >>> Hamster >>> Kobay (guinea pig) Genel Bilgi...

 

Kobay (guinea pig) Genel Bilgi...

( Kobay (guinea pig) Genel Bilgi... Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Güney Amerika kökenlidir. XVI. yüzyılda Avrupa 'ya gelmiştir. Daha sonra laboratuar muayeneleri için kullanılmaya başlamıştır. Bunun yanında bazı hayvan severler tarafından evde de beslenmektedir. Barışçıl, tatlı sakin bir hayvandır. Bu küçük hayvan hamster ile tavşan arasında bir canlıdır.Bu nedenle farklı renkte birçok çeşiti vardır. Beslemesi çok kolaydır. Yalnız hava akımlarından korumak gerekir.

 

Kobay 3 haftalık olduğu zaman beslemek olasıdır. Çünkü bu yaşta anasını emmeyi bırakır. Tahtadan yapılmış bir sandıkta beslenebilir. Bunun uzunluğu en azından 80 cm. olmalı dır. Hamster 'in aksine tahtayı kemirmeye çalışmaz. Yuvanın tabanında bataklık kömürü veya kum karışımı ayrıca kuru ottan oluşturulmuş küçük bir yer bulundurulmalıdır. Sandığının içinde yiyecek ve içecek kaplarını devirmemesi için bunların tespit edilmesi gerekir. Yiyecek içecek kaplarının sürekli temiz olması önemlidir. Çünkü kobaylar pisliğe ve bunun sonucu olarak enfeksiyonlara karşı çok duralıdır.Hamster 'in tersine bizim gibi geceleri uyur. Gündüzleri hareketlidir ve atlayıp sıçrar oyun oynamayı çok severler. Bir köpek kadar size bağlanır. Kobayın sağlıklı olması için yemeklerini belirli bir saatte olması gerekir. Günde iki kez yiyecek verilir. Hemen hemen vejetaryendirler. Bu küçük kemiriciye zaman zaman hayvansal orijinli gıdalar da verilebilir. Örneğin süt veya katı yumurta gibi. İhtiyacı olan vitaminleri sağladığından emin olmak için , onun mönüsünü çoğunlukla tane şeklindeki gıdalardan oluşturmak gerekir. Ayrıca ara sıra ayçekirdeği ( özellikle tüylerin güzelliği için) yulaf tanesi, pişmiş patates parçaları,havuç,elma parçaları verilebilir.Bu arada kobayın kullanımı için yumuşak tahta parçaları veya gerekirse iyice bayatlamış ekmek kabuğu koymayı ihmal etmemelidir. Bunlar hayvan dişlerini törpülemesine yardım eder.

 

Kobaylar için C vitamini çok önemlidir. C vitaminin gıdalar ile karşılanması zorunludur bunun için taze sebzeye ihtiyaçları vardır. Biber, ¼ portakal veya vitamin C tabletleri verilmelidir. Vitamin C yetersizliğinde gençlerde kıkırdak oluşumunda yetersizlikler, çarpık kemikleşme ve eklem bölgelerinde kanama şekillenir.
Kobayın sessiz ve sakin bir yaşam şekli vardır. Bu hayvanlar rekabete ve kıskançlığa neden olmamak şartıyla aynı kafeste iki erkek,bir dişi olarak yaşayabilirler. 1.5 aydan itibaren üremeye yetenekli olmasına karşın 4 aydan önce çiftleşmeye bırakmak doğru değildir. Kobayların genellikle 7 yıldan fazla yaşarlar . Dişi ve erkeği birbirinden ayırmak kolaydır. Seksüel deliğin her tarafını hafifçe parmaklarla bastırırsanız, erkeklerde deri altında yuvarlanan testisleri hissedersiniz. Bu işlemi biraz daha sürdürürseniz, penisin dışarıya çıkmasına neden olursunuz. Dişilerde özel bir durum yoktur. Dişi erkeğini 15 gün aralıklarla 1 gün boyunca kabul eder. Bununla birlikte bu günün dışında erkeğine kötü davranmaz. Eğer iyi anlaşabiliyorlarsa aynı kafeste çiftleşme oluncaya kadar birlikte kalabilirler.

 

Çiftleşmeden 65 gün sonra dişi yavrularını meydana getirir. Ana karnında uzun süre kalan yavrular doğumdan sonra kendi kendilerine yetebilirler. Hayatlarının ilk 3 haftasını annelerini emmekle geçirmelerine rağmen dişleri tüyleri vardır ve gözleri tamamen açıktır.Bu arda azda olsa katı besinlerde yiyebilirler. Tamamen bilinçli olarak doğumun ertesi günü dişi erkeği ile aşk oyunlarına girebilir.Eğer bu hayvanlardan kısa zamanda çok sayıda sahip olmak istemiyorsanız, erkeği devamlı olarak dişinin yanında tutmamak gerekir.

 

 

 

 

Bu yazı 14172 kez okunmuştur.

 

HAMSTER KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Hamster  Hamsterlar  (10782)

Hamster  Ginepig Irkları  (10819)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  En Yakın Dostu, Tekerleği...  (10820)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamster 'lar Hakkında  (10897)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamsterların Yaşama Ortamı  (12267)

Hamster  Hamsterlerin Genel İhtiyaçları  (12278)

Hamster  Hamster  (12902)

Hamster  Hamsterlarda Üreme  (13307)

Hamster  Uygun Hamster Kafesi Nasıl Olmalı ?  (14252)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamster Hakkında Bilgi  (14833)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.