Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:56:18

 

Ana Sayfa >>> Hamster >>> Hamsterlarla İlgili Genel Bilgi

 

Hamsterlarla İlgili Genel Bilgi

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Hamsterlar evcil hayvan olarak beslenebilen bir kemirgen türüdür. Dünyada bilinen bir çok çeşitte ve boyda Hamster vardır. Evcil olarak beslenen Hamsterların ortalama olarak boyları 53 ila 102 mm arasında değişir. Kuyruk uzunlukları da 7 ila 11 mm arasında değişir. Tüyleri düzgün ve yumuşaktır. Elle alındıklarında nazik davranmak gerekir. Tüy renkleri gri, kahverengi ve pembemsi bej renkleri arasında farklılık gösterir. Geceleri çok hareketlidirler. Gündüzlerini dinlenerek geçinirler. Genelde gündüzleri uyurlar. Hamster yarı karanlık ve sakin hayatı sever. Öğlenden sonra 16 dan gece saat 1 'e kadar uyumaz.İştahlıdırlar ve kilo almaya müsait bir yapıları vardır. Yalnız yaşamayı severler. Yetişkin Hamsterlar yan yana geldiklerinde birbirleriyle kavga ederler. Genelde bakımları kolaydır. Uzun tüylü olan Hamster cinslerinin zaman zaman tüylerinin kesilmesi ve fırçalanması gerekir. Kısa tüylüler için böyle bir bakıma gerek yoktur. Banyo yaptırılmamalıdır. Çünkü kendi tüylerini kendileri temizleyebilirler. Hamsterlar elle alındıklarında çok korkarlar ve buna tepki olarak ta yalnızca ısırabilirler. O yüzden elle alındığında nazikçe tutulmalıdır. Eğer siz elinizi uzattığınızda elinizde ufak bir yemek parçası olursa ona yemek verdiğinizi sanır ve korkmayabilir. Hamsterı elinize aldıktan sonra iki elinizle nazikçe tutabilirsiniz ve sakın yüksekten yere atmayınız. Hamsterınızı incitebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2-3 yıl kadar yaşarlar.

 

Çok değişik şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Geceleri çok hareketli olan bu canlılar gündüzleri hemen hemen hiç uyanmazlar. Kilo almaya çok müsaittirler ve hareket etmeleri açısından Hamster bisikleti ideal bir seçimdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 17462 kez okunmuştur.

 

HAMSTER KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Hamster  Hamsterlar  (10782)

Hamster  Ginepig Irkları  (10819)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  En Yakın Dostu, Tekerleği...  (10820)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamster 'lar Hakkında  (10897)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamsterların Yaşama Ortamı  (12267)

Hamster  Hamsterlerin Genel İhtiyaçları  (12279)

Hamster  Hamster  (12902)

Hamster  Hamsterlarda Üreme  (13307)

Hamster  Kobay (guinea pig) Genel Bilgi...  (14172)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Uygun Hamster Kafesi Nasıl Olmalı ?  (14253)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.