Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

17.11.2018 12:51:29

 

Ana Sayfa >>> Hamster >>> Hamster 'lar Hakkında

 

Hamster 'lar Hakkında

( Hamster 'lar Hakkında Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Hamsterınızın Temizliği :

 

Hamsterınızın yuvasını çok sık temizlemelisiniz. Çünkü bol bol su içtikleri için,bol bol çiş yaparlar. Bu koku da gerçekten rahatsız edicidir. Yuvanın tabanına kedi kumu yada pet shoplardan aldığınız talaşlardan koyabilirsiniz. Yuva haftada 2 kez temizlenmeli, ayda 1 kez dezenfekte edilmelidir. Hamsterınızın kişisel bir temizliğe ihtiyacı yoktur. Onlar kendilerini kedi gibi yalayarak temizlerler. Eğer yıkama teşebbüsünde bulunursanız, hamsterınızı hasta edebilir ve ölümüne neden olabilirsiniz.

 

Hamsterınızın Beslenmesi :

 

Hamsterınızı her gün beslemelisiniz. Hamsterınız için en uygun günlük yiyecek parakit yemidir. Çünkü bunun içinde hamsterınızın ihtiyacı olan buğday, mısır, çiğdem v.b gibi şeyler vardır. Ayrıca bisküvi, havuç, yeşillik ve ara sıra verilecek ceviz, fındık gibi sert kabuklu yiyecekler ve bir dilim elma da hamsterınıza verebileceğiniz yiyeceklerdir. Fakat hamsterınıza asla yaz-kış yeşil kalan yiyeceklerden vermeyin. Hamsterlar bol bol su içerler. Bu yüzden kesinlikle suluğunda suyu eksik etmeyin. Ve de hamsterınıza temiz su verin. Ayrıca bu suyun içine pet shoplardan elde edebileceğiniz vitaminlerden de koyabilirsiniz.

 

Hamsterların Cinsiyet Tayini :

 

Hamsterlarda cinsiyetin belirlenmesi, anüs-vulva anüs-penis arasındaki uzunluğu ve genital çıkıntının büyüklüğüne göre yapılmaktadır. Her ikisi de erkekte dişiye nazaran daha büyüktür. Dişide 6.-7. günde meme bezleri gelişmeye başlar.

 

Yetişkin hamsterlarda, cinsiyetin belirlenmesi daha kolaydır. Ancak,  hamsterları, özellikle Çin hamsterlarını eldivenle yakalamak gerekir. Aksi taktirde sinirli ve saldırgan oldukları için ısırabilirler. Suriye hamsterları çin hamsterlarına nazaran daha sakin bir yapıya sahiptirler.

 

 

 

Bu yazı 10779 kez okunmuştur.

 

HAMSTER KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Hamster  Hamsterlar  (10762)

Hamster  Ginepig Irkları  (10779)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  En Yakın Dostu, Tekerleği...  (10793)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamsterların Yaşama Ortamı  (12237)

Hamster  Hamsterlerin Genel İhtiyaçları  (12250)

Hamster  Hamster  (12873)

Hamster  Hamsterlarda Üreme  (13271)

Hamster  Kobay (guinea pig) Genel Bilgi...  (14140)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Uygun Hamster Kafesi Nasıl Olmalı ?  (14219)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamster Hakkında Bilgi  (14793)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.