Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:57:03

 

Ana Sayfa >>> Hamster >>> En Yakın Dostu, Tekerleği...

 

En Yakın Dostu, Tekerleği...

( En Yakın Dostu, Tekerleği... Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Şimdi de sıra  küçük dostta: hamster . Egzersiz tekerleği olmadan yaşayamayan hamster ya da bir tavşan beslemeye karar verdiyseniz, bilin ki hamster geceleri uyanık kalır, tavşansa çok hassas bir bakım ister.

Minik vücutları ve hareketli tavırlarıyla özellikle çocukların ilgisini çeken hamsterlara son yıllarda ülkemizde de ilgi arttı. Kafeste beslendikleri için bakımları çok zor olmayan bu minik hayvanlar, çok değişik renklerde olabiliyor. Ancak hamsterların en büyük özelliği, 8-12 haftalıktan itibaren yalnızlık tercihlerinin başlaması ve hemcinsleriyle kavga etme dönemine girmeleridir. Ne yazık ki 2-3 yıl gibi kısa bir ömürleri vardır. Özellikle geceleri çok hareketli olan bu hayvanlar, gündüzleri neredeyse hiç uyanmaz. Yapıları kilo almaya çok müsait olduğundan, kafeslerine hareket etmelerini sağlayan hamster bisikleti yerleştirmek şarttır. Hamsterların, normalde sırtı kırmızı-kahverengi, karın ve ayakları ise beyaz renktedir. Bununla beraber, bugün tamamen beyaz, siyahbeyaz alaca, krem gibi renklerde olanları da vardır. Yavru hamsterların kulakları ipeğimsi tüylerle kaplıyken, yaşlıların kulakları çıplak ve parlak görünümdedir. Bakımları doğru yapılırsa, hamsterler uysal davranır, saldırgan olmazlar. Bir gruba yeni katıldıkları zaman birbirini tanımayan bu cinsler, dövüşme ve saldırma eğilimine girer. Hamsterlar şayet kafesleri yüksek olursa tırmanma egzersizleri yapar. Koku alma kabiliyetleri iyi gelişmiştir. Yuvalarına düşkün hayvanlardır. Dişiler erkeklerden daha saldırgandır. Kafes arkadaşına saldırmasını önlemek için genellikle tek başına barındırmak gerekir. Hamsterlar kaçmakta usta olduklarından, kafes kapılarının sıkıca kapatılması gerekir. Çevre sıcaklığı 4.5 C'nin altına düştüğünde ve eğer yeterli besin almışlarsa kış uykusuna yatarlar. Kış uykusuna yatma süresi ise 2-3 gündür. Minik dostunuzu, veterinerinizin öngördüğü miktarda piyasada satılan hazır besinlerle besleyebilirsiniz. Hamsterları fazla besleyerek yağlandırmaktan kaçınmak önemlidir.

Zeynep GÜLER

Kaynak:sabah.com.tr

 

 

Bu yazı 10821 kez okunmuştur.

 

HAMSTER KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Hamster  Hamsterlar  (10782)

Hamster  Ginepig Irkları  (10819)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamster 'lar Hakkında  (10897)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamsterların Yaşama Ortamı  (12267)

Hamster  Hamsterlerin Genel İhtiyaçları  (12279)

Hamster  Hamster  (12902)

Hamster  Hamsterlarda Üreme  (13307)

Hamster  Kobay (guinea pig) Genel Bilgi...  (14172)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Uygun Hamster Kafesi Nasıl Olmalı ?  (14253)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Hamster  Hamster Hakkında Bilgi  (14833)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.