Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:21:13

 

Ana Sayfa >>> Evcil Hayvan Irkları >>> Köpek Irkları >>> Kuvasz

 

Kuvasz

 

Bu Irk Bilgisini Yazdırın

 

 

   
Kuvasz

KuvaszKuvasz güzel ve asil başıyla orantılı bir koyun köpeğidir. Bazı standartlarKuvasz krem rengini de kabul etse de beyaz aranan renktir. Alın çıkıntısı belirgin; ancak çok bariz değildir. Yüzü siyah burna doğru hafifçe sivrileşir. Dudaklar ve ağız içi siyahtır. Kulaklar kıvrık ve başa yapışıktır. Gözler badem şeklinde ve koyu kahverengidir. Orta derecede kemikli vücudu yüksek olmaktan çok uzundur. Köpek adaleli olmasına rağmen hantal değildir. Karnı içeri çekiktir. Kürkü beyaz olmasına rağmen derisi genellikle siyahtır. Kürkü orta uzunlukta ya düz ya da hafif dalgalıdır. Göğüs ve boyunda sık bir yele oluşturur. Kışın kürkü daha da sıklaşır. Baş ve ayaklardaki tüyler kısa, vücut ve bacaklardakiler ise 10-15 cm uzunluğunda olabilir. Kuyruk aşağıda taşınır ve sadece köpek heyecanlandığında yukarı kalkar. Bacakların arkaları tüylüdür.


Karakteri

Kuvasz zeki ve meraklı bir köpektir. Cesur, kararlı ve korkusuzdur. Bu sürü bekçisi bölgesine oldukça fazla sahip çıkar ve koruma güdüsü çok gelişmiştir. Sürüyü kurtlar ve hırsızlara karşı mükemmel bir şekilde korur. Bu herkese uygun bir ırk değildir. İri yapısı ve güçlü koruma güdüsü sahibi adına ciddi bir sorumluluk gerektirir. Bölgesini ve sahibini şiddetle savunur. Kuvasz ailesine karşı çok sadıktır ancak bağımsız yapısı onu sahiplerine karşı bile mesafeli kılabilir. Çocuklarla birlikte yaşayacaksa çocuk seven bir anne babanın yavruları seçilmelidir. Kuvasz genelde kendi ailesindeki çocuklarla sabırlı ve güvenilirdir; ancak diğerleri ile dikkat edilmelidir. Kazalara neden olmamak için köpek gözünüz üzerinde olmadığında yabancı çocuklar ve arkadaşları ile yalnız bırakılmamalıdır. Bireyden bireye değişiklik gösterse de Kuvasz genel olarak yabancılara karşı oldukça şüphecidir. Irk, aşırı korumacı tabiatını dengelemek için yavru iken çok iyi sosyalleştirilmelidir. Tecrübeli ve dominant bir sahip tarafından eğitilmeli ve eve gelen yabancıların sahiplerince kabul edildiği sürece onun tarafından da kabul edilmesi gerektiği öğretilmelidir. Kuvasz, bağımsız çalışma güdüleri nedeniyle itaat eğitimine gelen bir ırk değildir. İnatçıdır. Aynı zamanda da uyarılmaya karşı çok hassastır. Genç köpekler otoriteyi sık sık test edebilir. Tüm aile üyeleri ırkı nasıl kontrol edeceğini öğrenmelidir. Veteriner kontrolleri yada köpek yarışmaları için yabancıları kabul etmeyi öğrenmesi önemlidir. Bazı bireyler diğerlerinden daha uysal olduğundan aile hayatı için yavruların anne ve babası kesinlikle görülmelidir. Yavrular daha kolay kabul etse de erişkin Kuvasz eve yeni gelen köpeklere ve diğer hayvanlara karşı saldırgan davranacaktır. Öte yandan sürüdeki hayvanlara karşı oldukça kibardır. Kuvasz eğitimindeki en önemli anahtar onun bağımsız sürü bekçisi karakterinin anlaşılmasıdır. Onu eğitirken sert yöntemler kullanılmamalıdır. Polis köpeği yetiştirmeyi isteyenler için Kuvasz yanlış bir seçenek olacaktır. Bu iş için çok fazla bağımsızdır.

Yaşam Ortamı

Kuvasz apartman hayatına uygun bir köpek değildir. Ev içinde oldukça aktiftir ve büyük bir bahçeye gereksinim duyar. Arka bahçede uzun süreler yalnız bırakılmamalıdır. Aksi takdirde eşyalara zarar verecektir. Bol egzersiz bu konuda yardımcı olabilir. Bir yerde bağlı tutulan Kuvasz saldırganlaşabilir. En ideali çevresi sağlam çitlerle çevrili büyük bir alandır. İklim aşırılıklarına dayanabilir.

Egzersiz İhtiyacı 

Kuvasz'ın günlük yoğun bir egzersiz programına ihtiyacı vardır.

Bakımı

Kuvasz'ın sık ve uzun kürkü her hafta fırçalanmalıdır. Irk yıkanmamalıdır. Sağlıklı olduğu sürece kürkü kirleri kendiliğinden atacaktır. Kulak arkaları keçeleşmeye karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Sıcak iklimlerde yıl boyunca belirli miktarda tüy döker.

Kökeni

Bazı yazarlar Kuvasz'ın Hunlardan bu yana bilindiğini iddia etmektedir. Diğerleri ise 1200 yılında Orta Asya'dan Macaristan'a göç eden Türk boylarının yanında onlara eşlik eden koyun köpeği olarak tarif etmektedir. Türkçe anlamı "koruyucu"dur. Kuvasz en büyük dikkati 1458-1490 yılları arasında yaşamış Kral Matyas zamanında çekmiştir. Kral Kuvasz'larına güvendiği kadar kimseye güvenmediğini söylemiştir. Kuvasz sık sık kraliyet hediyesi olarak verilirdi. Kralın ölümüyle Kuvasz Orta Çağ boyunca tekrar koyun köpeği olarak köylere dönmüştür. Pek çoğu yaban domuzu ev ayı avında kullanılmak üzere eğitilmiştir. Kuvasz hakkındaki ilk yazılı metin 16 yüzyılda karşımıza çıkar. Daha sonra popüler bir köy bekçi köpeği olmuştur. Irk, Polonya Tatra Çoban Köpeği, İtalyan Maremma Koyun Köpeği, Pirene Dağ Köpeği ve Akbaş Çoban Köpeği gibi benzer ırkların gelişiminde rol oynamıştır. Macar çobanları sürüleri ile bir otlaktan diğerine sehahat ederken bölge köpeklerini de, çiftleşmesine izin verdikleri yada geride bıraktıkları köpeklerle kendi köpeklerinin popülasyonu ile etkilemiş olmalılar. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda dünya üzerinde 30 kadar Kuvasz kalmıştı. Meraklı üreticiler ırkı yine eski güçlü popülasyonuna döndürmeyi başarmışlardır.


Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme
Başka petlerle geçinme
Çocuklarla anlaşma
Yabancılara davranış
İtaat seviyesi
Eğitilebilirlik
Koruma özelliği
Egzersiz ihtiyacı
Oyunculuk
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Dev
Yükseklik Erkekde 71 - 76 cm
Yükseklik Dişide 66 - 71 cm
Kilo Erkekde 45 - 52 Kg
Kilo Dişide 32 - 41 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Düz ya da hafif dalgalı, Sık, Yumuşak.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur, Yıkanmaz.
Tüy Dökümü Çok tüy döker
Taşıdığı Renkler Beyaz
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, Agresif olabilir, Zeki, Meraklı, Cesur, Kararlı, Korkusuz, Sadık.
Kötü Huyları Bağlı tutulduğunda saldırganlaşabilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Çoban, Koruma.
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Deri hastalıkları, Alerjik problemler, Omuz eklemlerinde iltihap.
Yaşam Süresi 9 - 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu İş Köpeği
Diğer İsimleri Hungarian Kuvasz
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 1), KC, UKC
Kökeni Macaristan


 

 

Bu ırk 3154 kez okunmuştur.

 

KÖPEK IRKLARI BÖLÜMÜNDEKİ DİĞER IRKLAR :

Köpek  Curly Coated Retriever  (3059)

Köpek  Old English Sheepdog  (3061)

Köpek  Skye Terrier  (3064)

Köpek  Flat Coated Retriever  (3067)

Köpek  Wirehaired Fox Terrier  (3067)

Köpek  Affenpinscher  (3069)

Köpek  Newfoundland  (3076)

Köpek  Brussels Griffon  (3077)

Köpek  Field Spaniel  (3077)

Köpek  Australian Terrier  (3082)

Köpek  Cesky Terrier  (3087)

Köpek  Black Tan Coonhound  (3088)

Köpek  Irish Wolfhound  (3089)

Köpek  Clumber Spaniel  (3091)

Köpek  Sealyham Terrier  (3092)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.